Dünya iyiye mi gidiyor yoksa

12 Şubat 20210 Yorum BGGB
3 dakikalık okuma577 adet kelime

Dünya iyiye mi gidiyor yoksa kötüye mi ? Rakamlara bakalım | Steven Pinker

Steven Pinker, Ted 2018

2017 yılı, bazılarının inanmamızı istediği gibi, gerçekten “en kötü yıl” mıydı? Psikolog Steven Pinker intihar, savaş, yoksulluk, kirlilik ve benzeri konular ile ilgili güncel veri incelemesiyle, 30 yıl öncesiyle karşılaştırıldığında her bir alan için durumun daha iyi olduğunu tespit ediyor. Ancak, Pinker diyor ki; ilerleme her zaman mümkün değil ve her şey herkes için her zaman iyiye gitmez. Aslında, ilerleme sorun çözmektir ve iklim değişikliği ve nükleer savaş riski gibi konuları bizi bekleyen felaketler olarak değil çözülecek sorunlar olarak ele almak gerekir. “Hiçbir zaman mükemmel bir dünyaya sahip olmayacağız ve aslında bunun peşinden koşmak tehlikelidir de …”, diyor Pinker ve ekliyor, “Ancak, insanın gelişimine bilgiyi uygulamaya devam ettiğimiz sürece iyileştirmenin sınırı da yoktur.”

Bu konuşma resmi bir TED konferansında yapılmıştır ve ilgili sayfada TED editörlerince paylaşılmıştır.

KONUŞMACI HAKKINDA
Steven Pinker – Psikolog
Steven Pinker, dil, zihin ve insan doğası konularına odaklanmış olan bir bilişsel bilimler (insan zihni çalışmaları) profesörüdür.

Why you should listen

Steven Pinker grew up in the English-speaking community of Montreal but has spent his adult life bouncing back and forth between Harvard and MIT. He is interested in all aspects of human nature: how we see, hear, think, speak, remember, feel and interact.

To be specific: he developed the first comprehensive theory of language acquisition in children, used verb meaning as a window into cognition, probed the limits of neural networks and showed how the interaction between memory and computation shapes language. He has used evolution to illuminate innuendo, emotional expression and social coordination. He has documented historical declines in violence and explained them in terms of the ways that the violent and peaceable components of human nature interact in different eras. He has written books on the language instinct, how the mind works, the stuff of thought and the doctrine of the blank slate, together with a guide to stylish writing that is rooted in psychology.

In his latest book, Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism, and Progress, he writes about progress — why people are healthier, richer, safer, happier and better educated than ever. His other books include The Language InstinctHow the Mind WorksThe Blank Slate: The Modern Denial of Human NatureThe Stuff of Thought, and The Better Angels of Our Nature.

Yorum yazabilirsiniz

Yazar hakkında: İnsanlık Üniversitesi

İnsanlık Üniversitesi
İnsanlık Üniversitesi
Esenlik Ekonomisi
İnsanlık Manifestosu